LG 43QNED84A6C.AEK 43" 4K Ultra HD QNED Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
65"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyEdge
  • BluetoothYes
  • Depth25.7 cm
  • Depth with Stand25.7 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version3ea (supports eARC, ALLM)
  • Height63.4 cm
  • Height with Stand63.4 cm
  • Key Feature 1Dynamic QNED colour
  • Key Feature 2Smart webOS platform with advanced AI functionality
  • Key Feature 3Immersive cinema experience with Filmmaker Mode
  • Maximum Resolution4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports1
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions63.4cm x 96.9cm x 25.7cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Technology4K QNED
  • Shipping Depth14.2 cm
  • Shipping Height66 cm
  • Shipping Weight12.1 kg
  • Smart TVYes
  • Speakers1
  • Standard Refresh Rate60Hz Native
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight9.8 kg
  • Width96.9 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN8806096441459
Euronics
The LG 43QNED84A6C.AEK 43" 4K Ultra HD QNED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 43" 4K Ultra HD display for crisp, clear images
  • QNED technology for vibrant colors and deep contrast
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
  • Voice control with built-in Google Assistant and Alexa
  • Dolby Atmos sound for immersive audio experience
  • Sleek design with slim bezels for a modern look
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096441459
Model Number 43QNED84A6C.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 96.9 cm
Wi-Fi Yes
Weight 9.8 kg
Shipping Weight 12.1 kg
Shipping Height 66 cm
Shipping Depth 14.2 cm
Smart TV Yes
Screen Technology 4K QNED
Speakers 1
Digital Tuner Yes
Depth 25.7 cm
Depth with Stand 25.7 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Edge
Bluetooth Yes
Height with Stand 63.4 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 63.4 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Close