LG 43UA74006LB.AEK 43" 4K Ultra HD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingG
  • Additional InformationEnergy Saving Mode, Slim design
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED Direct
  • BluetoothYes
  • Depth6.79 cm
  • Depth with Stand20 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height56.7 cm
  • Height with Stand62.1 cm
  • Key Feature 14K Upscaling ? Delivers stunning clarity
  • Key Feature 2Smart webOS ? Stream your favourite apps
  • Key Feature 3FILMMAKER mode ? Preserves the director's vision
  • Key Feature 4HDR support ? Expands contrast and brightness
  • Maximum Resolution3,840 x 2,160
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports1
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions56.7cm x 96.8cm x 6.79cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen TechnologyLED
  • Shipping Depth14.2 cm
  • Shipping Height66 cm
  • Shipping Weight9.1 kg
  • Shipping Width105.5 cm
  • Smart App Control1
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • TV ServicesCatch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim
  • Weight7.3 kg
  • Width96.8 cm
  • Width with Stand96.8 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806096531129
Euronics
The LG 43UA74006LB.AEK 43" 4K Ultra HD Smart TV is a sleek and modern television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
  • 43" 4K Ultra HD display for crystal-clear picture quality
  • Smart TV functionality allows you to stream your favorite shows and movies
  • High Dynamic Range (HDR) technology enhances contrast and color for a more lifelike image
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Virtual Surround Sound technology for an immersive audio experience
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096531129
Model Number 43UA74006LB.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Blue
Colour Ashed Blue
PSTI Compliance PSTI Compliance - Download certificate
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 96.8 cm
Width with Stand 96.8 cm
Wi-Fi Yes
Weight 7.3 kg
Shipping Weight 9.1 kg
Shipping Height 66 cm
Shipping Width 105.5 cm
Shipping Depth 14.2 cm
Smart App Control 1
Screen Size 43 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.79 cm
Depth with Stand 20 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Height with Stand 62.1 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 56.7 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Close