LG 50NANO80A6B.AEK NanoCell 50" 4K UHD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
50"
65"
  • Energy RatingF
  • Additional InformationStylish design
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyDirect
  • BluetoothYes
  • Depth23 cm
  • Depth with Stand23 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version3ea (supports eARC, ALLM)
  • Height71.6 cm
  • Height with Stand71.6 cm
  • Key Feature 1LG NanoCell technology for pure colours and sharp 4K Ultra HD picture
  • Key Feature 2 Smart processor with 4K Upscaling and more
  • Key Feature 4 Immersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR
  • Maximum Resolution4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions71.6cm x 112.1cm x 23cm
  • Product Range43 to 54 inch NanoCell 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size50 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth15.2 cm
  • Shipping Height77.5 cm
  • Shipping Weight14.5 kg
  • Shipping Width121.5 cm
  • Smart TVYes
  • Speakers1
  • Standard Refresh Rate60Hz Native
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight11.8 kg
  • Width112.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806096352830
Price Saving SAVE
Key features include:
  • NanoCell Display Technology for vibrant colors and enhanced contrast
  • 4K UHD resolution for crystal-clear picture quality
  • Quad Core Processor for fast and responsive performance
  • webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
  • ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
  • Dolby Vision and Dolby Atmos support for cinematic audio and visuals
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096352830
Model Number 50NANO80A6B.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
Wi-Fi Yes
Weight 11.8 kg
Shipping Weight 14.5 kg
Shipping Height 77.5 cm
Shipping Width 121.5 cm
Shipping Depth 15.2 cm
Smart TV Yes
Screen Size 50 in
Screen Technology 4KUHD
Speakers 1
Digital Tuner Yes
Depth 23 cm
Depth with Stand 23 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Direct
Bluetooth Yes
Height with Stand 71.6 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 71.6 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating F
Close
Price Saving SAVE