LG 50UA74006LB.AEK 50" 4K Ultra HD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingF
  • Additional InformationEnergy Saving Mode, Slim design
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED Direct
  • BluetoothYes
  • Depth6.79 cm
  • Depth with Stand23 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height65.4 cm
  • Height with Stand71.8 cm
  • Key Feature 1Sharp 4K Display ? Stunning visuals for all content
  • Key Feature 2Smart Processor ? Upscales content for optimal viewing
  • Key Feature 3webOS Platform ? Access to all your favourite apps
  • Key Feature 4FILMMAKER Mode ? Experience films as intended
  • Maximum Resolution3,840 x 2,160
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports1
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions65.4cm x 112.2cm x 6.79cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size50 in
  • Screen TechnologyLED
  • Shipping Depth14.2 cm
  • Shipping Height76 cm
  • Shipping Weight11.8 kg
  • Shipping Width121.5 cm
  • Smart App Control1
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • TV ServicesCatch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim
  • Weight9.4 kg
  • Width112.2 cm
  • Width with Stand112.2 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806096531082
Euronics
Key features include:
  • 50-inch display with 4K Ultra HD resolution for crystal-clear images
  • Smart TV functionality allows you to stream your favorite shows and movies
  • WebOS operating system for easy navigation and access to apps
  • Quad-core processor for fast performance and smooth multitasking
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096531082
Model Number 50UA74006LB.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Blue
Colour Ashed Blue
PSTI Compliance PSTI Compliance - Download certificate
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 112.2 cm
Width with Stand 112.2 cm
Wi-Fi Yes
Weight 9.4 kg
Shipping Weight 11.8 kg
Shipping Height 76 cm
Shipping Width 121.5 cm
Shipping Depth 14.2 cm
Smart App Control 1
Screen Size 50 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.79 cm
Depth with Stand 23 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Height with Stand 71.8 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 65.4 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating F
Close