LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingG
  • Additional InformationEnergy Saving Mode, Slim design
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED Direct
  • BluetoothYes
  • Depth6.79 cm
  • Depth with Stand23 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height71.8 cm
  • Height with Stand78 cm
  • Key Feature 1Sharp 4K Ultra HD - immersive picture clarity
  • Key Feature 2Smart processor - boosts lower resolutions to enhance content
  • Key Feature 3webOS platform access ? Stream your favourite shows easily
  • Key Feature 4FILMMAKER mode with HDR ? Experience cinematic magic
  • Maximum Resolution3,840 x 2,160
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports1
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions71.8cm x 123.6cm x 6.79cm
  • Product Range55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size55 in
  • Screen TechnologyLED
  • Shipping Depth14.2 cm
  • Shipping Height84.5 cm
  • Shipping Weight15.8 kg
  • Shipping Width136 cm
  • Smart App Control1
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • TV ServicesCatch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim
  • Weight11.5 kg
  • Width123.6 cm
  • Width with Stand123.6 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806096531136
Euronics
The LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience. With a resolution of 3840 x 2160 pixels, this TV delivers crisp and clear images with vibrant colors and deep blacks. The 55" screen size provides an expansive viewing area that is perfect for watching movies, sports, and TV shows.
Key features of the LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV include:
- 4K Ultra HD resolution for incredibly sharp and detailed images
- HDR support for enhanced contrast and color accuracy
- Built-in Wi-Fi for seamless connectivity to your home network
Overall, the LG 55UA74006LB.AEK 55" 4K Ultra HD Smart TV is a top-of-the-line television that delivers impressive picture quality and smart features for a truly immersive viewing experience.
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096531136
Model Number 55UA74006LB.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Blue
Colour Ashed Blue
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 123.6 cm
Width with Stand 123.6 cm
Wi-Fi Yes
Weight 11.5 kg
Shipping Weight 15.8 kg
Shipping Height 84.5 cm
Shipping Width 136 cm
Shipping Depth 14.2 cm
Smart App Control 1
Screen Size 55 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.79 cm
Depth with Stand 23 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Height with Stand 78 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 71.8 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating G
Close