LG 65NANO80A6B.AEK 65" 4K Ultra HD Nanocell Smart TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
50"
65"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyDirect
  • BluetoothYes
  • Depth26.9 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesLG NanoCell technology, 4K Upscaling, Immersive cinema experience with Filmmaker Mode
  • HDMIYes
  • HDMI Version3ea (supports eARC, ALLM)
  • Height90.3 cm
  • Height with Stand90.3 cm
  • Key Feature 1LG NanoCell technology
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Immersive cinema experience with Filmmaker Mode
  • Maximum Resolution4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Number of USB Ports3
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions90.3cm x 145.4cm x 26.9cm
  • Product Range65 to 74 inch NanoCell 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth17.2 cm
  • Shipping Height97 cm
  • Shipping Width160 cm
  • Smart App ControlYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersYes
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim.
  • Width145.4 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806096362150
Euronics
The LG 65NANO80A6B.AEK 65" 4K Ultra HD Nanocell Smart TV offers stunning visuals and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 65" 4K Ultra HD display for crisp, clear images
  • Nanocell technology for vibrant colors and enhanced contrast
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
  • ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
  • Dolby Atmos support for immersive audio
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096362150
Model Number 65NANO80A6B.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 3
USB Recording Yes
Wi-Fi Yes
Shipping Height 97 cm
Shipping Width 160 cm
Shipping Depth 17.2 cm
Smart TV Yes
Smart App Control Yes
Screen Technology 4KUHD
Speakers Yes
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Depth 26.9 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Direct
Bluetooth Yes
Key Feature 2 4K Upscaling
Height with Stand 90.3 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 90.3 cm
HDMI Yes
Energy Rating F
Close