LG 65QNED84A6C.AEK 65" 4K Ultra HD QNED Smart TV
Available from 22nd May 2026
Select Screen Size
43"
65"
  • Energy RatingE
  • Additional InformationImmersive cinema experience with Filmmaker Mode and HDR
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyEdge
  • BluetoothYes
  • Depth28 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version3ea (supports eARC, ALLM)
  • Key Feature 1Dynamic QNED colour for rich and accurate colours
  • Key Feature 2Intelligent processor for optimised pictures and sound
  • Key Feature 4Ultra slim and premium design
  • Maximum Resolution4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Operating SystemwebOS
  • Product Range65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size65 in
  • Screen Technology4K QNED
  • Shipping Depth17.2 cm
  • Shipping Height93.5 cm
  • Shipping Weight23.6 kg
  • Shipping Width158 cm
  • Smart App ControlYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersYes
  • Standard Refresh Rate60Hz Native
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Weight23.6 kg
  • Width145.6 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN8806096441558
Price Saving SAVE
The LG 65QNED84A6C.AEK 65" 4K Ultra HD QNED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the LG 65QNED84A6C.AEK include:
  • 65" 4K Ultra HD QNED display for crisp, clear images
  • Quantum Dot technology for vibrant colors and enhanced contrast
  • α9 Gen4 AI Processor for smooth, lifelike visuals
  • webOS smart platform for easy access to streaming services and apps
  • ThinQ AI technology for voice control and smart home integration
  • Dolby Atmos sound for immersive audio experience
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096441558
Model Number 65QNED84A6C.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
Wi-Fi Yes
Weight 23.6 kg
Shipping Weight 23.6 kg
Shipping Height 93.5 cm
Shipping Width 158 cm
Shipping Depth 17.2 cm
Smart TV Yes
Smart App Control Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology 4K QNED
Speakers Yes
Digital Tuner Yes
Depth 28 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology Edge
Bluetooth Yes
Electronic Program Guide Yes
HDMI Yes
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating E
Close
Price Saving SAVE