LG 65UA74006LB.AEK 65" 4K Ultra HD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingF
  • Additional InformationEnergy Saving Mode, Slim design
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED Direct
  • BluetoothYes
  • Depth6.79 cm
  • Depth with Stand26.9 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height84.1 cm
  • Height with Stand90.4 cm
  • Key Feature 1Stunning 4K Resolution ? Enjoy lifelike images
  • Key Feature 2Smart 4K Upscaling ? Elevates all content quality
  • Key Feature 3FILMMAKER Mode ? Authentically captures directors' vision
  • Key Feature 4HDR Support ? Wider colours for an enhanced experience
  • Maximum Resolution3,840 x 2,160
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports1
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions84.1cm x 145.5cm x 6.79cm
  • Product Range65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyLED
  • Shipping Depth16.2 cm
  • Shipping Height95 cm
  • Shipping Weight22.4 kg
  • Shipping Width158 cm
  • Smart App Control1
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • TV ServicesCatch-up services, Netflix, NOW, Amazon Prime, Apple TV, Disney+, YouTube and more
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim
  • Weight16.5 kg
  • Width145.5 cm
  • Width with Stand145.5 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806096531075
Price Saving SAVE
Euronics
The LG 65UA74006LB.AEK 65" 4K Ultra HD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart functionality. With a large 65" display and 4K Ultra HD resolution, you'll experience crisp, clear images with vibrant colors and deep contrast. The smart TV capabilities allow you to stream your favorite content from popular apps like Netflix, Hulu, and Amazon Prime Video, as well as browse the web and access a variety of other entertainment options.
  • 65" display with 4K Ultra HD resolution for stunning picture quality
  • Smart TV functionality allows you to stream content from popular apps
  • High dynamic range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
  • Dolby Atmos audio technology for immersive sound quality
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096531075
Model Number 65UA74006LB.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Blue
Colour Ashed Blue
RMS Output Power 20w
Operating System webOS
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 145.5 cm
Width with Stand 145.5 cm
Wi-Fi Yes
Weight 16.5 kg
Shipping Weight 22.4 kg
Shipping Height 95 cm
Shipping Width 158 cm
Shipping Depth 16.2 cm
Smart App Control 1
Screen Size 65 in
Screen Technology LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.79 cm
Depth with Stand 26.9 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Height with Stand 90.4 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 84.1 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating F
Close
Price Saving SAVE