LG OLED48G56LS.AEK OLED evo AI G5 48" 4K Smart TV
Available from 19th May 2026
  • Energy RatingG
  • Additional InformationSlim Design - ultra slim with elegant stand
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth23 cm
  • Depth with Stand23 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS, QFT (4 port))
  • HeadphoneYes
  • Height67.5 cm
  • Height with Stand67.5 cm
  • Key Feature 1Powerful ?11 AI processor
  • Key Feature 2 Brightness Booster Ultimate
  • Key Feature 3 Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast
  • Maximum Resolution4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports3
  • Operating SystemwebOS
  • Product Dimensions67.5cm x 107.1cm x 23cm
  • Product Range43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size48 in
  • Screen Technology4K OLED
  • Shipping Depth16.2 cm
  • Shipping Height73.5 cm
  • Shipping Weight20.5 kg
  • Smart TVYes
  • Speakers1
  • Standard Refresh Rate120Hz Native (VRR 144Hz)
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Weight16.8 kg
  • Width107.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN8806096354025
- OLED evo technology for enhanced brightness and contrast
- AI processor for automatic picture and sound optimization
- 48-inch screen size with 4K resolution
- Smart TV functionality for easy access to streaming services and apps
- Slim design with sleek stand for a stylish look
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096354025
Model Number OLED48G56LS.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
RMS Output Power 40w
Operating System webOS
Number of USB Ports 3
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
Wi-Fi Yes
Weight 16.8 kg
Shipping Weight 20.5 kg
Shipping Height 73.5 cm
Shipping Depth 16.2 cm
Smart TV Yes
Screen Size 48 in
Screen Technology 4K OLED
Speakers 1
Digital Tuner Yes
Depth 23 cm
Depth with Stand 23 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Height with Stand 67.5 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 67.5 cm
HDMI Yes
Headphone Yes
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating G
Close