LG OLED83C54LA.AEK 83" 4K Ultra HD OLED evo AI C5 Smart TV
Available from 19th May 2026
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth29.7 cm
  • Depth with Stand29.7 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version4ea (supports 4K 120Hz, eARC, VRR, ALLM, QMS (4 port))
  • Key Feature 1Advanced ?9 AI processor for stunning pictures and sound
  • Key Feature 2Brightness Booster
  • Key Feature 3Perfect Black ? self-lit pixels provide infinite contrast
  • Key Feature 4Advanced AI functionality plus all your favourite streaming services
  • Maximum Resolution4K Ultra HD (3,840 x 2,160)
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports3.0
  • Operating SystemwebOS
  • Product Range80 inch plus OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size83 in
  • Screen Technology4K OLED
  • Shipping Depth20 cm
  • Shipping Height121 cm
  • Shipping Weight44.6 kg
  • Smart TVYes
  • Speakers1
  • Standard Refresh Rate120Hz Native (VRR 144Hz)
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 400
  • Weight33 kg
  • Width184.2 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN8806096354315
Key Features:
  • 83-inch OLED display with 4K Ultra HD resolution for crisp, clear images
  • OLED evo technology enhances brightness and color accuracy for lifelike visuals
  • AI C5 processor provides fast and responsive performance for seamless streaming and gaming
  • Smart TV capabilities allow you to access your favorite apps and content with ease
  • Dolby Atmos sound technology delivers immersive audio for a cinematic viewing experience
  • ThinQ AI voice control lets you control your TV with simple voice commands
More Information
Manufacturer Lg
GTIN 8806096354315
Model Number OLED83C54LA.AEK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 40w
Operating System webOS
Number of USB Ports 3.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
Wi-Fi Yes
Weight 33 kg
Shipping Weight 44.6 kg
Shipping Height 121 cm
Shipping Depth 20 cm
Smart TV Yes
Screen Size 83 in
Screen Technology 4K OLED
Speakers 1
Digital Tuner Yes
Depth 29.7 cm
Depth with Stand 29.7 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Electronic Program Guide Yes
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Energy Rating G
Close