Metz 43MQF7500ZUK 43" 4K QLED Smart TV in Black
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
43"
55"
65"
  • Energy RatingF
  • Additional InformationMatte Screen
  • Backlight TechnologyDLED
  • Depth8.7 cm
  • Depth with Stand26.7 cm
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI2.1
  • HeadphoneYes
  • Height56.7 cm
  • Height with Stand62.1 cm
  • Horizontal Viewing Angle178 /178
  • Key Feature 1Lightening Quick Responses
  • Key Feature 2Matte Screen: Anti-reflection technology for glare-free viewing
  • Key Feature 4Quantum Dot - QLED
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemRoku
  • Product Dimensions56.7cm x 95.6cm x 8.7cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • Scan FormatDigital
  • Shipping Depth103.5 cm
  • Shipping Height63 cm
  • Shipping Weight8.2 kg
  • Shipping Width12.5 cm
  • Smart TVYes
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any warranty claim
  • Weight6.5 kg
  • Width95.6 cm
  • Width with Stand95.6 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee5 years
  • EAN4057313024632
Euronics
Key features of the Metz 43MQF7500ZUK include:
  • 43-inch screen with 4K resolution for crisp, clear images
  • QLED technology for vibrant colors and deep contrast
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Sleek black design that will complement any living room decor
More Information
Manufacturer metz
GTIN 4057313024632
Model Number 43MQF7500ZUK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
Width 95.6 cm
Width with Stand 95.6 cm
Wi-Fi Yes
Weight 6.5 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 8.2 kg
Shipping Height 63 cm
Shipping Width 12.5 cm
Shipping Depth 103.5 cm
Smart TV Yes
Scan Format Digital
Standard Refresh Rate 60Hz
Depth 8.7 cm
Depth with Stand 26.7 cm
Backlight Technology DLED
Height with Stand 62.1 cm
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 56.7 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI2.1
Headphone Yes
Energy Rating F
Close