Metz 50MQF7500ZUK 50" 4K QLED Smart TV - Black
Expired
- Energy RatingF
- Manufacturer Guarantee5 years
- EAN4057313024649
The Metz 50MQF7500ZUK 50" 4K QLED Smart TV in black is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
- 50" 4K QLED display for vibrant colors and sharp detail
- Smart TV functionality allows access to streaming services and apps
- High dynamic range (HDR) technology for enhanced contrast and brightness
- Dolby Atmos sound system for immersive audio
- Sleek black design that will complement any living room decor
| Manufacturer | metz |
|---|---|
| GTIN | 4057313024649 |
| Model Number | 50MQF7500ZUK |
| Product Type | TV |
| Product Category Group | CE |
| Colour Group | Black |
| Colour | Black |
| Product Range | 43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions |
| Product Dimensions | 65.3cm x 124cm x 9cm |
| Operating System | Roku |
| Number of USB Ports | 2 |
| Number of HDMI Ports | 2 |
| Width | 124 cm |
| Width with Stand | 111 cm |
| Wi-Fi | Yes |
| Weight | 8.1 kg |
| Wireless LAN | Yes |
| Warranty Information | receipt of purchase must be kept to support any warranty claim |
| Shipping Weight | 12.1 kg |
| Shipping Height | 78 cm |
| Shipping Width | 14.5 cm |
| Shipping Depth | 124 cm |
| Smart TV | Yes |
| Scan Format | Digital |
| Standard Refresh Rate | 60Hz |
| Depth | 9 cm |
| Depth with Stand | 26.5 cm |
| Backlight Technology | DLED |
| Additional Information | Matte Screen |
| Key Feature 2 | QLED Backlight - Brings colours to life |
| Key Feature 1 | Stunning 4K Resolution - Enjoy vivid details |
| Horizontal Viewing Angle | 178 /178 |
| Height with Stand | 70.5 cm |
| Key Feature 4 | Energy Efficient Design - Style meets sustainability |
| Key Feature 3 | User-Friendly Interface - Easy access to apps |
| Electronic Program Guide | Yes |
| Enhanced Refresh Rate | 60Hz |