The Metz 50MRF6000ZUK 50" 4K DLED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and a range of smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the Metz 50MRF6000ZUK include:
- 50" 4K DLED display for crisp, clear images
- Smart TV functionality for access to streaming services and apps
- Built-in Wi-Fi for seamless connectivity
- HDMI and USB ports for connecting external devices
- Dolby Digital Plus audio technology for immersive sound quality
More Information
Manufacturer metz
GTIN 4057313024724
Model Number 50MRF6000ZUK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Product Range 43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
Product Dimensions 64.7cm x 111cm x 8cm
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
VESA Mount Compatible Yes
TV Services Freely Play, Netflix, Disney+, Prime, Roku, BT Sport etc
Width 111 cm
Width with Stand 111 cm
Wi-Fi Yes
Weight 11.5 kg
Wireless LAN Yes
Warranty Information *receipt of purchase must be kept to support any claim.
Shipping Weight 11.5 kg
Shipping Height 76 cm
Shipping Width 14.5 cm
Shipping Depth 124 cm
Smart TV Yes
Scan Format Digital
Screen Technology Direct LED
Standard Refresh Rate 60Hz
Depth 8 cm
Depth with Stand 26.3 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Key Feature 2 Freely - Watch more, pay nothing
Key Feature 1 USB Timeshift - Pause & play live TV
Horizontal Viewing Angle 178 /178
Height with Stand 71.8 cm
Key Feature 4 VOD Players - Netflix, Prime & more
Key Feature 3 Lightning Quick - No waiting around
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 64.7 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI2.1
Headphone Yes
Freely Yes
Energy Rating F
Close
Metz 50" 4K DLED Smart TV Specifications