Metz 55MQF7500ZUK 55" 4K QLED Smart TV - Black
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
43"
55"
65"
  • Energy RatingF
  • Additional InformationMatte Screen
  • Backlight TechnologyQLED
  • Depth9.3 cm
  • Depth with Stand26.5 cm
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI2.1
  • HeadphoneYes
  • Height71.7 cm
  • Height with Stand77.4 cm
  • Horizontal Viewing Angle178 /178
  • Key Feature 1Lightening Quick Responses
  • Key Feature 2Matte Screen: Anti-reflection technology for glare-free viewing
  • Key Feature 4Quantum Dot - QLED
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemRoku
  • Product Dimensions71.7cm x 122.5cm x 9.3cm
  • Product Range55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions
  • Scan FormatDigital
  • Shipping Depth134 cm
  • Shipping Height84 cm
  • Shipping Weight15.1 kg
  • Shipping Width14.5 cm
  • Smart TVYes
  • Standard Refresh Rate60Hz
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any warranty claim
  • Weight11.3 kg
  • Width122.5 cm
  • Width with Stand122.5 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee5 years
  • EAN4057313024656
Euronics
Experience stunning picture quality and immersive sound with the Metz 55MQF7500ZUK 55" 4K QLED Smart TV. This sleek and stylish TV features a 55-inch display with QLED technology, delivering vibrant colors and deep blacks for a truly cinematic viewing experience. With built-in smart capabilities, you can easily access your favorite streaming services and apps, while the included remote control makes navigation a breeze.
  • 55-inch display with QLED technology
  • 4K resolution for crisp, clear images
  • Smart TV capabilities for streaming content
  • Immersive sound quality
  • Sleek and stylish design
More Information
Manufacturer metz
GTIN 4057313024656
Model Number 55MQF7500ZUK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
Width 122.5 cm
Width with Stand 122.5 cm
Wi-Fi Yes
Weight 11.3 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 15.1 kg
Shipping Height 84 cm
Shipping Width 14.5 cm
Shipping Depth 134 cm
Smart TV Yes
Scan Format Digital
Standard Refresh Rate 60Hz
Depth 9.3 cm
Depth with Stand 26.5 cm
Backlight Technology QLED
Height with Stand 77.4 cm
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 71.7 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI2.1
Headphone Yes
Energy Rating F
Close