Metz 65MRF6000ZUK 65" 4K Smart TV in Black Finish
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyDLED
  • Depth9.1 cm
  • Depth with Stand29.1 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • FreelyYes
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI2.1
  • HeadphoneYes
  • Height83.9 cm
  • Height with Stand92.7 cm
  • Horizontal Viewing Angle178 /178
  • Key Feature 165-Inch Display - Immersive viewing experience
  • Key Feature 24K Resolution - Stunning picture clarity
  • Key Feature 3Smart TV Features - Access popular apps easily
  • Key Feature 4Energy Efficient - Enjoy guilt-free entertainment
  • Maximum ResolutionUHD
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemRoku
  • Product Dimensions83.9cm x 144.4cm x 9.1cm
  • Product Range65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power2*12W
  • Scan FormatDigital
  • Screen TechnologyDirect LED
  • Shipping Depth160 cm
  • Shipping Height97.5 cm
  • Shipping Weight25.2 kg
  • Shipping Width14.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Speakers2
  • Standard Refresh Rate60 HZ
  • TV ServicesFreely Play, Netflix, Disney+, Prime, Roku, BT Sport etc
  • Type of AntennaTerrestrial
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim.
  • Weight14.3 kg
  • Width144.4 cm
  • Width with Stand144.9 cm
  • Manufacturer Guarantee2 years
  • EAN4057313024748
Euronics
Key Features:
  • 65-inch display with 4K resolution for crystal-clear images
  • Black finish adds a sleek and modern touch to any living space
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Built-in Wi-Fi for easy internet connectivity
More Information
Manufacturer metz
GTIN 4057313024748
Model Number 65MRF6000ZUK
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 2*12W
Operating System Roku
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
Type of Antenna Terrestrial
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.4 cm
Width with Stand 144.9 cm
Weight 14.3 kg
Shipping Weight 25.2 kg
Shipping Height 97.5 cm
Shipping Width 14.5 cm
Shipping Depth 160 cm
Smart Connect Yes
Scan Format Digital
Screen Technology Direct LED
Speakers 2
Standard Refresh Rate 60 Hz
Digital Tuner Yes
Depth 9.1 cm
Depth with Stand 29.1 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology DLED
Height with Stand 92.7 cm
Maximum Resolution UHD
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 83.9 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI2.1
Headphone Yes
Freely Yes
Energy Rating F
Close