Samsung QE100QN80FUXXU 100" 4K Neo QLED HDR Smart TV
Available from 19th May 2026
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth5.74 cm
  • Depth with Stand41.54 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen2 Processor , Quantum Matrix Technology, Dolby Atmos
  • HDMIYes
  • Height127.34 cm
  • Height with Stand133.24 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen2 Processor
  • Key Feature 2Quantum Matrix Technology
  • Key Feature 3Dolby Atmos
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions127.34cm x 222.98cm x 5.74cm
  • Product Range80 inch plus QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power30W
  • Screen Size100 in
  • Screen TechnologyNeo QLED
  • Shipping Depth23 cm
  • Shipping Height144.4 cm
  • Shipping Weight81.7 kg
  • Shipping Width239.9 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size600 x 400
  • Weight58.9 kg
  • Width222.98 cm
  • Width with Stand222.98 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806095995144
Experience stunning picture quality with the Samsung QE100QN80FUXXU 100" 4K Neo QLED HDR Smart TV. This TV features a massive 100-inch screen with 4K resolution, delivering crystal-clear images with vibrant colors and deep blacks. The Neo QLED technology enhances contrast and fine-tunes brightness levels for an immersive viewing experience.
  • Massive 100-inch screen for a cinematic viewing experience
  • 4K resolution for sharp and detailed images
  • Neo QLED technology enhances contrast and brightness levels
  • HDR support for lifelike picture quality
  • Smart TV features for easy access to streaming services and apps
  • Sleek and elegant design
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806095995144
Model Number QE100QN80FUXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Silver/Grey
Colour Carbon Silver
RMS Output Power 30W
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 222.98 cm
Width with Stand 222.98 cm
Wi-Fi Yes
Weight 58.9 kg
Shipping Weight 81.7 kg
Shipping Height 144.4 cm
Shipping Width 239.9 cm
Shipping Depth 23 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 100 in
Screen Technology Neo QLED
Speakers 4CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 5.74 cm
Depth with Stand 41.54 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 133.24 cm
Maximum Resolution 4K
Key Feature 3 Dolby Atmos
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 127.34 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 600 x 400
Energy Rating F
Close