Samsung QE42S90FAEXXU 42" 4K OLED Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
42"
48"
55"
77"
83"
  • Energy RatingG
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor uses AI and 20 AI neural networks to elevate content to near 4K quality , Motion Xcelerator 144Hz: Designed for next-gen consoles and PC Gaming, it guarantees ultra-smooth visuals and ultra-low input lag, Object Tracking Sound Lite, Chooses which of the TVs front speakers the sound comes through depending on where the action is happening on screen
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth39.5 cm
  • Depth with Stand20.6 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • Height54.26 cm
  • Height with Stand60.69 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 - Smarter visuals, sharper image
  • Key Feature 2Motion Xcelerator - Smooth low-lag gaming
  • Key Feature 3OTS Lite - Audio follows the on-screen action
  • Key Feature 4Energy Efficient - Enjoy performance responsibly
  • Maximum Resolution3940 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Product Dimensions54.26cm x 93.44cm x 39.5cm
  • Product Range32 to 42 inch LED Full HD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth13.1 cm
  • Shipping Height65.7 cm
  • Shipping Weight11.8 kg
  • Shipping Width105.1 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200 mm
  • Weight8.3 kg
  • Width93.44 cm
  • Width with Stand93.44 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097459422
The Samsung QE42S90FAEXXU 42" 4K OLED Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 42" OLED display with 4K resolution for crystal-clear images and vibrant colors
  • Built-in Wi-Fi for easy connectivity to your home network
  • Dolby Atmos sound technology for immersive audio experience
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097459422
Model Number QE42S90FAEXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 93.44 cm
Width with Stand 93.44 cm
Wi-Fi Yes
Weight 8.3 kg
Shipping Weight 11.8 kg
Shipping Height 65.7 cm
Shipping Width 105.1 cm
Shipping Depth 13.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Technology OLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 39.5 cm
Depth with Stand 20.6 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 60.69 cm
Maximum Resolution 3940 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 54.26 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 200 x 200 mm
Energy Rating G
Close