Samsung QE43LS03FAUXXU 43" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth2.49 cm
  • Depth with Stand19.68 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesGlare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
  • HDMIYes
  • Height55.78 cm
  • Height with Stand59.19 cm
  • Key Feature 1Glare-free Matte Display
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Display photos just like a picture frame
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports3.0
  • Product Dimensions55.78cm x 96.95cm x 2.49cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth16.5 cm
  • Shipping Height67.7 cm
  • Shipping Weight14.6 kg
  • Shipping Width108.7 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight8.6 kg
  • Width96.95 cm
  • Width with Stand59.19 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097166894
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE43LS03FAUXXU 43" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a stylish and innovative television that doubles as a piece of art when not in use. With its stunning QLED display and Art Mode feature, this TV seamlessly blends into your home decor.
Key features of the Samsung QE43LS03FAUXXU include:
  • 4K resolution for crystal-clear picture quality
  • QLED technology for vibrant colors and deep contrast
  • Art Mode allows you to display artwork or photos when the TV is not in use
  • Customizable bezels (sold separately) to match your decor
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
  • Built-in voice assistant for hands-free control
  • One Connect Box for a clutter-free setup
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097166894
Model Number QE43LS03FAUXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 3.0
Number of HDMI Ports 4.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 96.95 cm
Width with Stand 59.19 cm
Wi-Fi Yes
Weight 8.6 kg
Shipping Weight 14.6 kg
Shipping Height 67.7 cm
Shipping Width 108.7 cm
Shipping Depth 16.5 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 43 in
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 2.49 cm
Depth with Stand 19.68 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 59.19 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 55.78 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee