Samsung QE43Q7F2AUXXU 43" 4K QLED AI Smart TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth5.97 cm
  • Depth with Stand19.1 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesQ4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height56.14 cm
  • Height with Stand60.97 cm
  • Key Feature 1Q4 AI Processor
  • Key Feature 2Real Quantum Dot
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions56.14cm x 96.75cm x 5.97cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth12.3 cm
  • Shipping Height65 cm
  • Shipping Weight10 kg
  • Shipping Width109.7 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight7.1 kg
  • Width96.75 cm
  • Width with Stand96.75 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097402985
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE43Q7F2AUXXU 43" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 43" QLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • AI technology for intelligent upscaling of non-4K content
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite shows and movies
  • One Remote Control for easy navigation and control of connected devices
  • Built-in voice assistant for hands-free control
  • Ultra-slim design with minimal bezels for a sleek look
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097402985
Model Number QE43Q7F2AUXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 96.75 cm
Width with Stand 96.75 cm
Wi-Fi Yes
Weight 7.1 kg
Shipping Weight 10 kg
Shipping Height 65 cm
Shipping Width 109.7 cm
Shipping Depth 12.3 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 43 in
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 5.97 cm
Depth with Stand 19.1 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Real Quantum Dot
Key Feature 1 Q4 AI Processor
Height with Stand 60.97 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 56.14 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee