Samsung QE48S90FAEXXU 48" 4K OLED Smart AI TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
42"
48"
55"
77"
83"
  • Energy RatingG
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor: Using AI and 20 AI neural networks, it elevates content to near 4K quality, With powerful HDR OLED brightness levels, revel in bright highlights, impeccable blacks, and incredible depth., Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming, it guarantees ultra-smooth visuals and ultra-low input lag for responsive gameplay, Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you, Object Tracking Sound Lite, Chooses which of the TVs front speakers the sound comes through depending on where the action is happening on screen
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth3.96 cm
  • Depth with Stand26.52 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator 144Hz, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height61.99 cm
  • Height with Stand68.59 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 Processor
  • Key Feature 2Motion Xcelerator 144Hz
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions61.99cm x 106.93cm x 3.96cm
  • Product Range43 to 54 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power60W
  • Screen Size48 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth14.3 cm
  • Shipping Height74.8 cm
  • Shipping Weight16.5 kg
  • Shipping Width120.2 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Weight10.6 kg
  • Width106.93 cm
  • Width with Stand106.93 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097094289
The Samsung QE48S90FAEXXU 48" 4K OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features include:
  • 48" OLED display with 4K resolution for crystal-clear images
  • Smart AI technology for seamless integration with smart home devices
  • High dynamic range (HDR) support for vibrant colors and deep contrast
  • Built-in voice control for hands-free operation
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097094289
Model Number QE48S90FAEXXU
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 60W
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 106.93 cm
Width with Stand 106.93 cm
Wi-Fi Yes
Weight 10.6 kg
Shipping Weight 16.5 kg
Shipping Height 74.8 cm
Shipping Width 120.2 cm
Shipping Depth 14.3 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 48 in
Screen Technology OLED
Speakers 2.1.2CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 3.96 cm
Depth with Stand 26.52 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 68.59 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 61.99 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating G
Close