Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth2.49 cm
  • Depth with Stand22.78 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesGlare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
  • HDMIYes
  • Height64.49 cm
  • Height with Stand67.92 cm
  • Key Feature 1Glare-free Matte Display
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Display photos just like a picture frame
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports3
  • Product Dimensions64.49cm x 112.41cm x 2.49cm
  • Product Range43 to 54 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth17.4 cm
  • Shipping Height77.5 cm
  • Shipping Weight20.9 kg
  • Shipping Width125.1 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight11.8 kg
  • Width112.41 cm
  • Width with Stand67.92 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097166900
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE50LS03FAUXXU 50" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a stunning addition to any living space, seamlessly blending in with your decor when not in use thanks to its Art Mode feature.
Key Features:
  • 4K resolution for crisp, clear picture quality
  • The Frame design transforms the TV into a work of art when not in use
  • QLED technology delivers vibrant colors and deep contrasts
  • Art Mode allows you to display artwork, photos, or your own images when the TV is turned off
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097166900
Model Number QE50LS03FAUXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 3
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 112.41 cm
Width with Stand 67.92 cm
Wi-Fi Yes
Weight 11.8 kg
Shipping Weight 20.9 kg
Shipping Height 77.5 cm
Shipping Width 125.1 cm
Shipping Depth 17.4 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 2.49 cm
Depth with Stand 22.78 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 67.92 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 64.49 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee