Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingG
  • BluetoothYes
  • Depth2.49 cm
  • Depth with Stand22.78 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesGlare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
  • HDMIYes
  • Height70.88 cm
  • Height with Stand74.34 cm
  • Key Feature 1Glare-free Matte Display
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Display photos just like a picture frame
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports3.0
  • Product Dimensions70.88cm x 123.79cm x 2.49cm
  • Product Range55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size55 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth18.5 cm
  • Shipping Height84.6 cm
  • Shipping Weight27.2 kg
  • Shipping Width140.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.0.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight16.9 kg
  • Width123.79 cm
  • Width with Stand74.34 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097166917
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE55LS03FAUXXU 55" 4K The Frame QLED Smart TV is a stunning addition to any living room or entertainment space. With its innovative Art Mode feature, this TV transforms into a beautiful piece of artwork when not in use, seamlessly blending into your home decor.
Key features of the Samsung QE55LS03FAUXXU include:
  • 55" 4K QLED display for crisp, clear picture quality
  • Art Mode allows the TV to display artwork or photos when not in use
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
  • Built-in voice assistant for hands-free control
  • One Connect Box for easy cable management
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097166917
Model Number QE55LS03FAUXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 40w
Number of USB Ports 3.0
Number of HDMI Ports 4.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 123.79 cm
Width with Stand 74.34 cm
Wi-Fi Yes
Weight 16.9 kg
Shipping Weight 27.2 kg
Shipping Height 84.6 cm
Shipping Width 140.5 cm
Shipping Depth 18.5 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 55 in
Screen Technology QLED
Speakers 2.0.2CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 2.49 cm
Depth with Stand 22.78 cm
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 74.34 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 70.88 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee