Samsung QE55Q7F2AUXXU 55" 4K QLED AI Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy Rating: G
  • Aspect Ratio: 16:09
  • Backlight Technology: QLED
  • Bluetooth: Yes
  • Depth: 6.03 cm
  • Depth with Stand: 23.7 cm
  • Digital Tuner: Yes
  • Electronic Program Guide: Yes
  • HDMI: Yes
  • HDMI Version: 2.1
  • Height: 71.08 cm
  • Height with Stand: 75.8 cm
  • Key Feature 1: Q4 AI Processor ? Enhances picture clarity for vivid images
  • Key Feature 2: 4K Upscaling ? Improves all content to sharp 4K quality
  • Key Feature 3: Real Quantum Dot ? Delivers true-to-life, vibrant colours
  • Key Feature 4: Object Tracking Sound Lite ? Audio matches on-screen action
  • Number of HDMI Ports: 3
  • Number of USB Ports: 1
  • Product Dimensions: 71.08cm x 123.41cm x 6.03cm
  • Product Range: 55 to 64 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power: 20W
  • Screen Size: 55 in
  • Screen Technology: QLED
  • Shipping Depth: 12.7 cm
  • Shipping Height: 81.9 cm
  • Shipping Weight: 15.8 kg
  • Shipping Width: 136.9 cm
  • Smart App Control: 1
  • Smart TV: Yes
  • Speakers: 2CH
  • Standard Refresh Rate: 50Hz
  • Type of Antenna: Terrestrial & Satellite
  • USB: Yes
  • VESA Mount Compatible: Yes
  • Vesa Mount Size: 200 x 200
  • Weight: 11.3 kg
  • Width: 123.41 cm
  • Width with Stand: 123.41 cm
  • Wi-Fi: Yes
  • Manufacturer Guarantee: 1 year
  • EAN: 8806097403104
Euronics
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097403104
Model Number QE55Q7F2AUXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
PSTI Compliance PSTI Compliance -, Download certificate
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 123.41 cm
Width with Stand 123.41 cm
Wi-Fi Yes
Weight 11.3 kg
Shipping Weight 15.8 kg
Shipping Height 81.9 cm
Shipping Width 136.9 cm
Shipping Depth 12.7 cm
Smart TV Yes
Smart App Control 1
Screen Size 55 in
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.03 cm
Depth with Stand 23.7 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 75.8 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 71.08 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Close