Samsung QE55S90FAEXXU 55" 4K OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
42"
48"
55"
77"
83"
  • Energy RatingG
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor: Using AI and 20 AI neural networks, it elevates content to near 4K quality, With powerful HDR OLED brightness levels, revel in bright highlights, impeccable blacks, and incredible depth., Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming, it guarantees ultra-smooth visuals and ultra-low input lag for responsive gameplay, Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you, Object Tracking Sound Lite, Chooses which of the TVs front speakers the sound comes through depending on where the action is happening on screen
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth3.99 cm
  • Depth with Stand26.52 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator 144Hz, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height70.86 cm
  • Height with Stand77.36 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 Processor
  • Key Feature 2Motion Xcelerator 144Hz
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions70.86cm x 122.54cm x 3.99cm
  • Product Range55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power60W
  • Screen Size55 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth15.3 cm
  • Shipping Height83.2 cm
  • Shipping Weight21.4 kg
  • Shipping Width138.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Weight14.6 kg
  • Width122.54 cm
  • Width with Stand122.54 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097094968
The Samsung QE55S90FAEXXU 55" 4K OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of this model include:
  • 55" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • Smart AI technology for easy navigation and personalized recommendations
  • Built-in WiFi and Bluetooth for seamless connectivity
  • Dolby Atmos sound for immersive audio experience
  • One Connect box for easy cable management and clutter-free setup
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097094968
Model Number QE55S90FAEXXU
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 60W
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 122.54 cm
Width with Stand 122.54 cm
Wi-Fi Yes
Weight 14.6 kg
Shipping Weight 21.4 kg
Shipping Height 83.2 cm
Shipping Width 138.5 cm
Shipping Depth 15.3 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 55 in
Screen Technology OLED
Speakers 2.1.2CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 3.99 cm
Depth with Stand 26.52 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 77.36 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 70.86 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating G
Close