Samsung QE55S95FATXXU 55" OLED Smart AI TV
Available from 21st May 2026
Select Screen Size
55"
65"
77"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth1.1 cm
  • Depth with Stand26.79 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesOLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
  • HDMIYes
  • Height70.63 cm
  • Height with Stand77.14 cm
  • Key Feature 1OLED Glare Free technology
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Infinity Oe Design
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports4.0
  • Product Dimensions70.63cm x 122.46cm x 1.1cm
  • Product Range55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power70W
  • Screen Size55 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth16.5 cm
  • Shipping Height81.8 cm
  • Shipping Weight33.1 kg
  • Shipping Width143.2 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight13.8 kg
  • Width122.46 cm
  • Width with Stand122.46 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097090090
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE55S95FATXXU 55" OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
  • 55" OLED display with vibrant colors and deep blacks
  • Smart AI technology for seamless integration with other smart devices
  • 4K resolution for crystal-clear images
  • HDR technology for enhanced contrast and detail
  • Built-in voice control for hands-free operation
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097090090
Model Number QE55S95FATXXU
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 70w
Number of USB Ports 4.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 122.46 cm
Width with Stand 122.46 cm
Wi-Fi Yes
Weight 13.8 kg
Shipping Weight 33.1 kg
Shipping Height 81.8 cm
Shipping Width 143.2 cm
Shipping Depth 16.5 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 55 in
Screen Technology OLED
Speakers 4.2.2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 1.1 cm
Depth with Stand 26.79 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 77.14 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Height 70.63 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee