Samsung QE65LS03FAUXXU 65" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
50"
55"
65"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth2.49 cm
  • Depth with Stand26.09 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesGlare-free Matte Display, One Connect Box, Display photos just like a picture frame
  • HDMIYes
  • Height83.19 cm
  • Height with Stand86.89 cm
  • Key Feature 1Glare-free Matte Display
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Display photos just like a picture frame
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports3.0
  • Product Dimensions83.19cm x 145.68cm x 2.49cm
  • Product Range65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth19.1 cm
  • Shipping Height95 cm
  • Shipping Weight32.1 kg
  • Shipping Width161.4 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.0.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight22.4 kg
  • Width145.68 cm
  • Width with Stand86.89 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097251392
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE65LS03FAUXXU 65" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a versatile and innovative television that seamlessly blends into your home decor. When not in use, the TV transforms into a stunning piece of art, displaying your favorite paintings, photographs, or digital art to enhance the aesthetic of your living space.
Key features include:
- 65" 4K QLED display for vibrant colors and crisp image quality
- Art Mode allows the TV to display artwork when not in use
- Smart TV capabilities for streaming your favorite content
- One Connect Box for a clutter-free setup
- Customizable bezels to match your decor
With its impressive display quality, smart features, and unique Art Mode, the Samsung QE65LS03FAUXXU 65" 4K The Frame QLED Art Mode Smart TV is a stylish and functional addition to any home entertainment setup.
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097251392
Model Number QE65LS03FAUXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 40w
Number of USB Ports 3.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 145.68 cm
Width with Stand 86.89 cm
Wi-Fi Yes
Weight 22.4 kg
Shipping Weight 32.1 kg
Shipping Height 95 cm
Shipping Width 161.4 cm
Shipping Depth 19.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology QLED
Speakers 2.0.2CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 2.49 cm
Depth with Stand 26.09 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 86.89 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 83.19 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee