Samsung QE65Q7F2AUXXU 65" 4K QLED AI Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy Rating: G
  • Aspect Ratio: 16:09
  • Backlight Technology: QLED
  • Bluetooth: Yes
  • Depth: 6.06 cm
  • Depth with Stand: 26.74 cm
  • HDMI: Yes
  • HDMI Version: 2.1
  • Height: 83.4 cm
  • Height with Stand: 87.95 cm
  • Key Feature 1: Q4 AI Processor ? Enhances image quality sharply
  • Key Feature 2: 4K Upscaling ? Delivers crisp and detailed visuals
  • Key Feature 3: Real Quantum Dot ? Provides vibrant colour volume
  • Key Feature 4: Object Tracking Sound Lite ? Creates dynamic audio
  • Number of HDMI Ports: 3
  • Number of USB Ports: 1
  • Product Dimensions: 83.4cm x 145.29cm x 6.06cm
  • Product Range: 65 to 74 QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power: 20W
  • Screen Size: 65 in
  • Screen Technology: QLED
  • Shipping Depth: 14.8 cm
  • Shipping Height: 93.2 cm
  • Shipping Weight: 23.3 kg
  • Shipping Width: 159 cm
  • Smart App Control: 1
  • Smart TV: Yes
  • Speakers: 2CH
  • Standard Refresh Rate: 50Hz
  • Vesa Mount Size: 400 x 300
  • Weight: 16.7 kg
  • Width: 145.29 cm
  • Width with Stand: 145.29 cm
  • Wi-Fi: Yes
  • Manufacturer Guarantee: 1 year
  • EAN: 8806097398127
Euronics
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097398127
Model Number QE65Q7F2AUXXU
Colour Group Black
Colour Black
PSTI Compliance PSTI Compliance -, Download certificate
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
VESA Mount Compatible Yes
Width 145.29 cm
Width with Stand 145.29 cm
Wi-Fi Yes
Weight 16.7 kg
Shipping Weight 23.3 kg
Shipping Height 93.2 cm
Shipping Width 159 cm
Shipping Depth 14.8 cm
Smart TV Yes
Smart App Control 1
Screen Size 65 in
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.06 cm
Depth with Stand 26.74 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 87.95 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 83.4 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating G
Close