Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED Glare Free TV with 8K AI Upscaling & Dolby Atmos?
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
65"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth3.78 cm
  • Depth with Stand25.68 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesNQ8 AI Gen2 Processor, Quantum Matrix Technology Pro, Dolby Atmos
  • HDMIYes
  • Height83.03 cm
  • Height with Stand86.74 cm
  • Key Feature 1NQ8 AI Gen2 Processor
  • Key Feature 2Quantum Matrix Technology Pro
  • Key Feature 3Dolby Atmos
  • Maximum Resolution8K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions83.03cm x 145.53cm x 3.78cm
  • Product Range65 to 74 inch QLED 8K Televisions
  • RMS Output Power70W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyNeo QLED
  • Shipping Depth16.4 cm
  • Shipping Height93.3 cm
  • Shipping Weight33 kg
  • Shipping Width160 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight25.5 kg
  • Width145.53 cm
  • Width with Stand145.53 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097097556
Experience stunning visuals with the Samsung QE65QN900FTXXU 65" 8K Neo QLED TV. This TV features a glare-free screen and 8K AI upscaling technology, providing incredibly sharp and detailed images. With Dolby Atmos support, you'll enjoy immersive sound that brings your favorite movies and TV shows to life.
  • 65" 8K Neo QLED display for crystal-clear visuals
  • Glare-free screen for comfortable viewing in any lighting conditions
  • 8K AI upscaling technology enhances lower resolution content
  • Dolby Atmos support for immersive, theater-quality sound
  • Sleek design that complements any living space
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097097556
Model Number QE65QN900FTXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 70w
Number of USB Ports 2.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 145.53 cm
Width with Stand 145.53 cm
Wi-Fi Yes
Weight 25.5 kg
Shipping Weight 33 kg
Shipping Height 93.3 cm
Shipping Width 160 cm
Shipping Depth 16.4 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology Neo QLED
Speakers 4.2.2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 3.78 cm
Depth with Stand 25.68 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 86.74 cm
Maximum Resolution 8K
Key Feature 3 Dolby Atmos
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Height 83.03 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating G
Close