Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth3.99 cm
  • Depth with Stand26.52 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesOLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
  • HDMIYes
  • Height83.17 cm
  • Height with Stand89.67 cm
  • Key Feature 1OLED Glare Free technology
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Infinity Oe Design
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions83.17cm x 144.43cm x 3.99cm
  • Product Range65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth16 cm
  • Shipping Height95 cm
  • Shipping Weight29.9 kg
  • Shipping Width151.7 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 200
  • Weight21.2 kg
  • Width144.43 cm
  • Width with Stand144.43 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097097884
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE65S90FATXXU 65" 4K OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced smart features.
Key features of the Samsung QE65S90FATXXU include:
  • 65" OLED display with 4K resolution for crisp, clear images
  • Smart AI technology for intuitive voice control and personalized recommendations
  • Built-in WiFi and Bluetooth connectivity for easy streaming and device pairing
  • Dolby Atmos sound technology for immersive audio experience
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Sleek design with slim bezels and a stand that blends seamlessly into any decor
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097097884
Model Number QE65S90FATXXU
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 40w
Number of USB Ports 2.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.43 cm
Width with Stand 144.43 cm
Wi-Fi Yes
Weight 21.2 kg
Shipping Weight 29.9 kg
Shipping Height 95 cm
Shipping Width 151.7 cm
Shipping Depth 16 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology OLED
Speakers 2.1Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 3.99 cm
Depth with Stand 26.52 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 89.67 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 83.17 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 300 x 200
Energy Rating F
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee