Samsung QE65S95FATXXU 65" OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
55"
65"
77"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth1.1 cm
  • Depth with Stand26.79 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesOLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
  • HDMIYes
  • Height82.94 cm
  • Height with Stand89.44 cm
  • Key Feature 1OLED Glare Free technology
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Infinity Oe Design
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports4.0
  • Product Dimensions82.94cm x 144.35cm x 1.1cm
  • Product Range65 to 74 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power70W
  • Screen Size65 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth17 cm
  • Shipping Height93.5 cm
  • Shipping Weight39.8 kg
  • Shipping Width162.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight18.9 kg
  • Width144.35 cm
  • Width with Stand144.35 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097090182
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE65S95FATXXU 65" OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the Samsung QE65S95FATXXU include:
  • 65" OLED display with vibrant colors and deep blacks for a lifelike picture
  • Smart TV capabilities with built-in AI technology for seamless streaming and voice control
  • 4K resolution for crystal-clear detail in every scene
  • Dolby Atmos sound for immersive audio that fills the room
  • Sleek design with minimal bezels for a modern look in any living space
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097090182
Model Number QE65S95FATXXU
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 70w
Number of USB Ports 4.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 144.35 cm
Width with Stand 144.35 cm
Wi-Fi Yes
Weight 18.9 kg
Shipping Weight 39.8 kg
Shipping Height 93.5 cm
Shipping Width 162.5 cm
Shipping Depth 17 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Screen Technology OLED
Speakers 4.2.2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 1.1 cm
Depth with Stand 26.79 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 89.44 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Height 82.94 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating F
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee