Samsung QE75Q7F2AUXXU 75" 4K QLED AI Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy Rating: G
  • Aspect Ratio: 16:09
  • Backlight Technology: QLED
  • Bluetooth: Yes
  • Depth: 6.11 cm
  • Depth with Stand: 32.5 cm
  • Digital Tuner: Yes
  • Electronic Program Guide: Yes
  • HDMI: Yes
  • HDMI Version: 2.1
  • Height: 96.24 cm
  • Height with Stand: 100.63 cm
  • Key Feature 1: Q4 AI Processor ? Enhances picture quality
  • Key Feature 2: 100% Colour Volume - Displays vibrant colours
  • Key Feature 3: Object Tracking Sound Lite ? Audio follows action
  • Key Feature 4: 75-inch screen ? Immersive viewing experience
  • Number of HDMI Ports: 3
  • Number of USB Ports: 1
  • Product Dimensions: 96.24cm x 167.75cm x 6.11cm
  • Product Range: 75 to 79 inch QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power: 20W
  • Screen Size: 75 in
  • Screen Technology: QLED
  • Shipping Depth: 16 cm
  • Shipping Height: 110 cm
  • Shipping Weight: 32 kg
  • Shipping Width: 182.2 cm
  • Smart App Control: 1
  • Smart TV: Yes
  • Speakers: 2CH
  • Standard Refresh Rate: 50Hz
  • Type of Antenna: Terrestrial & Satellite
  • USB: Yes
  • VESA Mount Compatible: Yes
  • Vesa Mount Size: 400 x 400
  • Weight: 25.3 kg
  • Width: 167.75 cm
  • Width with Stand: 167.75 cm
  • Wi-Fi: Yes
  • Manufacturer Guarantee: 1 year
  • EAN: 8806097403111
Euronics
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097403111
Model Number QE75Q7F2AUXXU
Product Type TV
Colour Group Black
Colour Black
PSTI Compliance PSTI Compliance -, Download certificate
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 167.75 cm
Width with Stand 167.75 cm
Wi-Fi Yes
Weight 25.3 kg
Shipping Weight 32 kg
Shipping Height 110 cm
Shipping Width 182.2 cm
Shipping Depth 16 cm
Smart TV Yes
Smart App Control 1
Screen Size 75 in
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.11 cm
Depth with Stand 32.5 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 100.63 cm
Electronic Program Guide Yes
Height 96.24 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2.1
Vesa Mount Size 400 x 400
Energy Rating G
Close