Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
55"
65"
77"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth1.12 cm
  • Depth with Stand28.64 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesOLED Glare Free technology, One Connect Box, Infinity Oe Design
  • HDMIYes
  • Height98.41 cm
  • Height with Stand104.81 cm
  • Key Feature 1OLED Glare Free technology
  • Key Feature 2One Connect Box
  • Key Feature 3Infinity Oe Design
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports4.0
  • Product Dimensions98.41cm x 171.66cm x 1.12cm
  • Product Range75 to 79 inch OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power70W
  • Screen Size77 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth18.5 cm
  • Shipping Height115.3 cm
  • Shipping Weight54 kg
  • Shipping Width189.3 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 400
  • Weight28.2 kg
  • Width171.66 cm
  • Width with Stand171.66 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097090120
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Samsung QE77S95FATXXU 77" OLED Smart AI TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and advanced features for an immersive viewing experience.
Key Features:
  • 77" OLED display for vibrant colors and deep blacks
  • Built-in AI technology for voice control and personalized recommendations
  • 4K resolution for crystal-clear images
  • High dynamic range (HDR) support for enhanced contrast and brightness
  • Sleek design with minimal bezels for a modern look
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097090120
Model Number QE77S95FATXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 70w
Number of USB Ports 4.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 171.66 cm
Width with Stand 171.66 cm
Wi-Fi Yes
Weight 28.2 kg
Shipping Weight 54 kg
Shipping Height 115.3 cm
Shipping Width 189.3 cm
Shipping Depth 18.5 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 77 in
Screen Technology OLED
Speakers 4.2.2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 1.12 cm
Depth with Stand 28.64 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 One Connect Box
Height with Stand 104.81 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Height 98.41 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Energy Rating F
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee