Samsung QE83S90FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
42"
48"
55"
77"
83"
  • Energy RatingF
  • Additional InformationNQ4 AI Gen3 Processor: Using AI and 20 AI neural networks, it elevates content to near 4K quality, With powerful HDR OLED brightness levels, revel in bright highlights, impeccable blacks, and incredible depth., Motion Xcelerator 144Hz, Designed for next-gen consoles and PC Gaming, it guarantees ultra-smooth visuals and ultra-low input lag for responsive gameplay, Dolby Atmos, Delivers a sound experience that you can feel all around you, Object Tracking Sound Lite, Chooses which of the TVs front speakers the sound comes through depending on where the action is happening on screen
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth4.49 cm
  • Depth with Stand35.9 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesNQ4 AI Gen3 Processor, Motion Xcelerator 144Hz, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height106.28 cm
  • Height with Stand113.37 cm
  • Key Feature 1NQ4 AI Gen3 Processor
  • Key Feature 2Motion Xcelerator 144Hz
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions106.28cm x 185.1cm x 4.49cm
  • Product Range80 inch plus OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power60W
  • Screen Size83 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth18.9 cm
  • Shipping Height123.4 cm
  • Shipping Weight52.1 kg
  • Shipping Width202.4 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.1.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight37.6 kg
  • Width185.1 cm
  • Width with Stand185.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097095033
Experience unparalleled picture quality with the Samsung QE83S90FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV. This TV features a stunning 4K OLED display that delivers deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast. With AI technology, this TV can intelligently upscale content to near-4K resolution, providing a crisp and clear viewing experience.
  • 83" 4K OLED display for stunning picture quality
  • AI technology for intelligent upscaling of content
  • Sleek design with nearly bezel-less screen
  • Built-in smart capabilities for easy access to streaming services and apps
  • Built-in speakers for clear and immersive sound
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097095033
Model Number QE83S90FAEXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 60W
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 185.1 cm
Width with Stand 185.1 cm
Wi-Fi Yes
Weight 37.6 kg
Shipping Weight 52.1 kg
Shipping Height 123.4 cm
Shipping Width 202.4 cm
Shipping Depth 18.9 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 83 in
Screen Technology OLED
Speakers 2.1.2CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 4.49 cm
Depth with Stand 35.9 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Height with Stand 113.37 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 106.28 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating F
Close