Samsung QE83S95FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV
Available from 19th May 2026
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth1.26 cm
  • Depth with Stand30.37 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesOLED Glare Free, OLED HDR Pro, One Connect Box
  • HDMIYes
  • Height105.68 cm
  • Height with Stand112.34 cm
  • Key Feature 1OLED Glare Free
  • Key Feature 2OLED HDR Pro
  • Key Feature 3One Connect Box
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports4.0
  • Product Dimensions105.68cm x 184.42cm x 1.26cm
  • Product Range80 inch plus OLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power70W
  • Screen Size83 in
  • Screen TechnologyOLED
  • Shipping Depth19.1 cm
  • Shipping Height121.9 cm
  • Shipping Weight68.1 kg
  • Shipping Width205.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 400
  • Weight38.6 kg
  • Width184.42 cm
  • Width with Stand184.42 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097090076
Euronics
Experience stunning picture quality and smart functionality with the Samsung QE83S95FAEXXU 83" 4K OLED Smart AI TV. This TV features an OLED panel that delivers vibrant colors, deep blacks, and incredible contrast for a truly immersive viewing experience. The built-in AI technology enhances picture and sound quality, automatically adjusting settings to optimize your viewing experience.
Key Features:
  • 83" OLED panel for vibrant colors and deep blacks
  • 4K resolution for stunning picture quality
  • AI technology enhances picture and sound quality
  • Smart functionality for accessing streaming services and controlling smart home devices
  • Built-in voice control for easy navigation
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097090076
Model Number QE83S95FAEXXU
Colour Group Black
Colour Graphite Black
RMS Output Power 70w
Number of USB Ports 4.0
Number of HDMI Ports 4.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 184.42 cm
Width with Stand 184.42 cm
Wi-Fi Yes
Weight 38.6 kg
Shipping Weight 68.1 kg
Shipping Height 121.9 cm
Shipping Width 205.5 cm
Shipping Depth 19.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 83 in
Screen Technology OLED
Speakers 4.2.2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 1.26 cm
Depth with Stand 30.37 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 OLED HDR Pro
Key Feature 1 OLED Glare Free
Height with Stand 112.34 cm
Maximum Resolution 4K
Key Feature 3 One Connect Box
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Height 105.68 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 400
Energy Rating G
Close