Samsung QE85LS03FWUXXU 85" Neo QLED The Frame Pro TV
Out of stock - please contact us for availability
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth2.69 cm
  • Depth with Stand36.9 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate144Hz
  • FeaturesModern Frame Design & Bezel, Matte Display, Art Mode
  • HDMIYes
  • Height109 cm
  • Height with Stand112.7 cm
  • Key Feature 1Modern Frame Design & Bezel
  • Key Feature 2Matte Display
  • Key Feature 3Art Mode
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports5.0
  • Number of USB Ports3.0
  • Product Dimensions109cm x 190.43cm x 2.69cm
  • Product Range80 inch plus QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power40W
  • Screen Size85 in
  • Screen TechnologyNeo QLED
  • Shipping Depth17.8 cm
  • Shipping Height120 cm
  • Shipping Weight53.7 kg
  • Shipping Width206.8 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2.0.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • TV ServicesYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size600 x 400mm
  • Weight40.8 kg
  • Width190.43 cm
  • Width with Stand190.43 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097124320
The Samsung QE85LS03FWUXXU 85" Neo QLED The Frame Pro TV is a top-of-the-line television that combines stunning picture quality with a sleek, modern design. This TV is perfect for anyone looking to elevate their home entertainment experience.
Key Features:
  • 85" Neo QLED display for vibrant colors and deep blacks
  • The Frame design allows the TV to blend seamlessly into any decor
  • Quantum Processor 4K for crisp, clear images and smooth motion
  • Built-in Art Mode displays artwork when the TV is not in use
  • One Connect Box for easy cable management and clutter-free setup
  • Adaptive Picture technology adjusts the display based on ambient lighting
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097124320
Model Number QE85LS03FWUXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 40w
Number of USB Ports 3.0
Number of HDMI Ports 5.0
VESA Mount Compatible Yes
TV Services Yes
Width 190.43 cm
Width with Stand 190.43 cm
Wi-Fi Yes
Weight 40.8 kg
Warranty Information the additional year must be registered on https://rangemaster.sdawarranty.co.uk
Shipping Weight 53.7 kg
Shipping Height 120 cm
Shipping Width 206.8 cm
Shipping Depth 17.8 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 85 in
Screen Technology Neo QLED
Speakers 2.0.2CH
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 2.69 cm
Depth with Stand 36.9 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Matte display
Height with Stand 112.7 cm
Maximum Resolution 4K
Key Feature 3 Art Mode
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 144Hz
Height 109 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 600 x 400mm
Energy Rating G
Close