Samsung QE85Q7F2AUXXU 85" 4K QLED AI Smart TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth6.14 cm
  • Depth with Stand35.9 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesQ4 AI Processor, Real Quantum Dot, Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height108.8 cm
  • Height with Stand113.23 cm
  • Key Feature 1Q4 AI Processor
  • Key Feature 2Real Quantum Dot
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions108.8cm x 190.12cm x 6.14cm
  • Product Range80 inch plus QLED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size85 in
  • Screen TechnologyQLED
  • Shipping Depth17.1 cm
  • Shipping Height120 cm
  • Shipping Weight45.1 kg
  • Shipping Width207.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size600 x 400
  • Weight32.5 kg
  • Width190.12 cm
  • Width with Stand190.12 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097398134
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee
The Samsung QE85Q7F2AUXXU 85" 4K QLED AI Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key Features:
  • 85" QLED display with 4K resolution for crystal-clear images
  • Quantum Dot technology for vibrant colors and deep contrast
  • Built-in AI technology for smart features and voice control
  • Smart Hub for easy access to streaming services and apps
  • One Connect Box for clutter-free connectivity
  • 360-degree design for a sleek and modern look
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097398134
Model Number QE85Q7F2AUXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 190.12 cm
Width with Stand 190.12 cm
Wi-Fi Yes
Weight 32.5 kg
Shipping Weight 45.1 kg
Shipping Height 120 cm
Shipping Width 207.5 cm
Shipping Depth 17.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 85 in
Screen Technology QLED
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 6.14 cm
Depth with Stand 35.9 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Real Quantum Dot
Key Feature 1 Q4 AI Processor
Height with Stand 113.23 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 108.8 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 600 x 400
Energy Rating G
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee