Samsung QE85QN900FTXXU 85" 8K Neo QLED Glare Free with AI Upscaling & Dolby Atmos? TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
65"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyQLED
  • BluetoothYes
  • Depth3.95 cm
  • Depth with Stand17.8 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate165Hz
  • FeaturesNQ8 AI Gen2 Processor, 8K AI Upscaling, Quantum Matrix Technology Pro
  • HDMIYes
  • Height108.78 cm
  • Height with Stand112.54 cm
  • Key Feature 1NQ8 AI Gen2 Processor
  • Key Feature 28K AI Upscaling
  • Key Feature 3Quantum Matrix Technology Pro
  • Maximum Resolution8K
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Product Dimensions108.78cm x 190.68cm x 3.95cm
  • Product Range80 inch plus QLED 8K Televisions
  • RMS Output Power70W
  • Screen Size85 in
  • Screen TechnologyNeo QLED
  • Shipping Depth17.8 cm
  • Shipping Height120 cm
  • Shipping Weight57.7 kg
  • Shipping Width207 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers4.2.2CH
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size600 x 400
  • Weight45.5 kg
  • Width190.68 cm
  • Width with Stand190.68 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097097488
The Samsung QE85QN900FTXXU 85" 8K Neo QLED TV is a cutting-edge television that offers an unparalleled viewing experience. With its advanced technology and sleek design, this TV is perfect for anyone looking to take their entertainment to the next level.
Key Features:
  • 8K Resolution: Enjoy incredibly sharp and detailed images with four times the resolution of 4K.
  • Glare Free Screen: Say goodbye to annoying reflections and enjoy a clear picture from any angle.
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097097488
Model Number QE85QN900FTXXU
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 70w
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
VESA Mount Compatible Yes
Width 190.68 cm
Width with Stand 190.68 cm
Wi-Fi Yes
Weight 45.5 kg
Shipping Weight 57.7 kg
Shipping Height 120 cm
Shipping Width 207 cm
Shipping Depth 17.8 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 85 in
Screen Technology Neo QLED
Speakers 4.2.2Ch
Standard Refresh Rate 100Hz
Digital Tuner Yes
Depth 3.95 cm
Depth with Stand 17.8 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology QLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 8K AI Upscaling
Height with Stand 112.54 cm
Maximum Resolution 8K
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 165Hz
Height 108.78 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 600 x 400
Energy Rating G
Close