Samsung UE43U8020FKXXU 43" 4K Crystal UHD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth7.7 cm
  • Depth with Stand15.7 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesCrystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height55.88 cm
  • Height with Stand60.9 cm
  • Key Feature 1Crystal Processor 4K
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions55.88cm x 95.78cm x 7.7cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size43 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth11.8 cm
  • Shipping Height63.5 cm
  • Shipping Weight9 kg
  • Shipping Width106.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight6.4 kg
  • Width95.78 cm
  • Width with Stand95.78 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097410669
The Samsung UE43U8020FKXXU 43" 4K Crystal UHD Smart TV delivers stunning picture quality and smart features for an immersive entertainment experience.
Key features include:
  • Crystal UHD display technology for vibrant colors and sharp details
  • 4K resolution for crisp and clear images
  • Smart TV functionality for access to streaming services and apps
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Built-in WiFi for seamless internet connectivity
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097410669
Model Number UE43U8020FKXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 95.78 cm
Width with Stand 95.78 cm
Wi-Fi Yes
Weight 6.4 kg
Shipping Weight 9 kg
Shipping Height 63.5 cm
Shipping Width 106.5 cm
Shipping Depth 11.8 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 43 in
Screen Technology 4KUHD
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 7.7 cm
Depth with Stand 15.7 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Key Feature 2 4K Upscaling
Height with Stand 60.9 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 55.88 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating G
Close