Samsung UE75U8020FKXXU 75" 4K Crystal UHD Smart TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth7.7 cm
  • Depth with Stand28 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesCrystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height95.78 cm
  • Height with Stand100.59 cm
  • Key Feature 1Crystal Processor 4K
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions95.78cm x 166.81cm x 7.7cm
  • Product Range75 to 79 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size75 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth16.4 cm
  • Shipping Height110 cm
  • Shipping Weight31 kg
  • Shipping Width182 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight22.4 kg
  • Width166.81 cm
  • Width with Stand166.81 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097413806
Price Saving SAVE
Key features include:
  • Crystal UHD display technology for vivid colors and sharp contrast
  • 4K resolution for incredibly detailed images
  • Smart TV capabilities for streaming your favorite content
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Built-in Wi-Fi for easy internet access
  • Dynamic Crystal Color for a wider range of colors
  • Crystal Processor 4K for smooth performance
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097413806
Model Number UE75U8020FKXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 166.81 cm
Width with Stand 166.81 cm
Wi-Fi Yes
Weight 22.4 kg
Shipping Weight 31 kg
Shipping Height 110 cm
Shipping Width 182 cm
Shipping Depth 16.4 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 75 in
Screen Technology 4KUHD
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 7.7 cm
Depth with Stand 28 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Key Feature 2 4K Upscaling
Height with Stand 100.59 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 95.78 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating G
Close
Price Saving SAVE