Samsung UE85U8020FKXXU 85" 4K Crystal UHD Smart TV
Out of stock - please contact us for availability
Select Screen Size
43"
55"
65"
75"
85"
  • Energy RatingG
  • Aspect Ratio16:09
  • BluetoothYes
  • Depth7.7 cm
  • Depth with Stand32.6 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesCrystal Processor 4K, 4K Upscaling , Object Tracking Sound Lite
  • HDMIYes
  • Height108.35 cm
  • Height with Stand113.28 cm
  • Key Feature 1Crystal Processor 4K
  • Key Feature 24K Upscaling
  • Key Feature 3Object Tracking Sound Lite
  • Maximum Resolution4K
  • Number of HDMI Ports3.0
  • Number of USB Ports1.0
  • Product Dimensions108.35cm x 188.99cm x 7.7cm
  • Product Range80 inch plus LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power20W
  • Screen Size85 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth17.1 cm
  • Shipping Height120 cm
  • Shipping Weight40.7 kg
  • Shipping Width207.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2CH
  • Standard Refresh Rate50Hz
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size400 x 300
  • Weight28.7 kg
  • Width188.99 cm
  • Width with Stand188.89 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806097413455
The Samsung UE85U8020FKXXU 85" 4K Crystal UHD Smart TV is a top-of-the-line television that offers stunning picture quality and smart functionality. With its large 85-inch screen and 4K resolution, you can enjoy a truly immersive viewing experience with crystal-clear detail and vibrant colors.
Key features of the Samsung UE85U8020FKXXU include:
  • Crystal UHD display technology for lifelike images
  • Smart TV functionality for streaming your favorite content
  • Built-in voice assistant for hands-free control
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Sleek design with slim bezels for a modern look
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806097413455
Model Number UE85U8020FKXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
RMS Output Power 20w
Number of USB Ports 1.0
Number of HDMI Ports 3.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 188.99 cm
Width with Stand 188.89 cm
Wi-Fi Yes
Weight 28.7 kg
Shipping Weight 40.7 kg
Shipping Height 120 cm
Shipping Width 207.5 cm
Shipping Depth 17.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 85 in
Screen Technology 4KUHD
Speakers 2Ch
Standard Refresh Rate 50Hz
Digital Tuner Yes
Depth 7.7 cm
Depth with Stand 32.6 cm
Aspect Ratio 16:09
Bluetooth Yes
Key Feature 2 4K Upscaling
Height with Stand 113.28 cm
Maximum Resolution 4K
Electronic Program Guide Yes
Height 108.35 cm
HDMI Yes
Vesa Mount Size 400 x 300
Energy Rating G
Close