Samsung UE98DU9000UXXU 98" 4Ultra HD LED TV
Available from 23rd May 2026
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth63.5 cm
  • Depth with Stand40.2 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • FeaturesModern Frame design, Matte display, 100% Colour Volume
  • Height124.4 cm
  • Height with Stand129.8 cm
  • Key Feature 1Modern Frame design
  • Key Feature 2Matte display
  • Key Feature 3100% Colour Volume
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Product Dimensions124.4cm x 218.1cm x 63.5cm
  • Product Range80 inch plus LED 4K UHD Televisions
  • Screen Size98 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth27.5 cm
  • Shipping Height140.4 cm
  • Shipping Weight76 kg
  • Shipping Width236.9 cm
  • Smart TVYes
  • Weight51.8 kg
  • Width218.1 cm
  • Width with Stand218.1 cm
  • Wi-FiYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN8806095545417
Price Saving SAVE
The Samsung UE98DU9000UXXU 98" 4K Ultra HD LED TV provides an immersive viewing experience with its large screen size and stunning picture quality. This TV features a 4K Ultra HD resolution, delivering crisp and clear images with vibrant colors and deep contrast. The LED technology ensures bright and uniform backlighting for a more lifelike picture.
With a refresh rate of 120Hz, this TV offers smooth motion for fast-paced action scenes and sports. The built-in Wi-Fi and Smart TV functionality allow you to stream your favorite movies and TV shows from popular apps like Netflix and Hulu. The TV also comes equipped with multiple HDMI and USB ports for connecting external devices.
Key features of the Samsung UE98DU9000UXXU 98" 4K Ultra HD LED TV include:
- 98" 4K Ultra HD LED display: Provides stunning picture quality with vibrant colors and deep contrast.
- 120Hz refresh rate: Ensures smooth motion for fast-paced action scenes.
- Smart TV functionality: Allows you to stream your favorite content from popular apps.
More Information
Manufacturer Samsung
GTIN 8806095545417
Model Number UE98DU9000UXXU
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
PSTI Compliance <p>PSTI Compliance - <a href="https://euronics.a.bigcontent.io/v1/static/BN68-19211A-00_PSTI_TV Y24_XU_ENG_240201.4" target="_blank">Download certificate</a></p>
Width 218.1 cm
Width with Stand 218.1 cm
Wi-Fi Yes
Weight 51.8 kg
Shipping Weight 76 kg
Shipping Height 140.4 cm
Shipping Width 236.9 cm
Shipping Depth 27.5 cm
Smart TV Yes
Screen Size 98 in
Screen Technology 4KUHD
Digital Tuner Yes
Depth 63.5 cm
Depth with Stand 40.2 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Matte display
Height with Stand 129.8 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Height 124.4 cm
Energy Rating F
Close
Price Saving SAVE