Sharp 1T-C24HE2245KB HDR TV in Black
Available from 21st May 2026
Select Screen Size
24"
32"
  • Energy RatingE
  • Backlight TechnologyLED
  • Depth7.5 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60
  • FreelyYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • HeadphoneYes
  • Height32.2 cm
  • Height with Stand36.9 cm
  • Key Feature 1TiVo Smart TV - Ultimate entertainment hub access
  • Key Feature 2Advanced HDR - Enjoy vivid, lifelike visuals daily
  • Key Feature 3Sleek frameless design - Maximise your viewing pleasure
  • Key Feature 4Multiple connectivity options - Effortlessly connect your devices
  • Maximum Resolution1366 x 768
  • Number of HDMI Ports3
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemTIVO
  • Product Dimensions32.2cm x 53.5cm x 7.5cm
  • Product RangeUp to 31 inch LED HD Ready Televisions
  • Shipping Depth10.3 cm
  • Shipping Height37.5 cm
  • Shipping Weight3.5 kg
  • Shipping Width53.5 cm
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • Speakers2x3W
  • Standard Refresh Rate60hz
  • TV ServicesFreely
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size100 x 100
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim
  • Weight2.25 kg
  • Width53.5 cm
  • Width with Stand53.5 cm
  • Manufacturer Guarantee3 years
  • EAN5905683272742
Euronics
Key features of the Sharp 1T-C24HE2245KB HDR TV in Black include:
  • 24-inch LED display with Full HD resolution for crisp, clear images
  • Built-in Freeview HD tuner for access to a wide range of channels
  • Harman/Kardon sound system for rich, immersive audio
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Slim design with narrow bezels for a modern look
More Information
Manufacturer Sharp
GTIN 5905683272742
Model Number 1T-C24HE2245KB
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System TIVO
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
TV Services Freely
Width 53.5 cm
Width with Stand 53.5 cm
Weight 2.25 kg
Shipping Weight 3.5 kg
Shipping Height 37.5 cm
Shipping Width 53.5 cm
Shipping Depth 10.3 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Speakers 2x3W
Standard Refresh Rate 60Hz