Sharp 1T-C32HE2245KBHDR TV in Black
Available from 21st May 2026
Select Screen Size
24"
32"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • Depth8.2 cm
  • Digital TunerYes
  • DLNA CertifiedYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60
  • FreelyYes
  • HDMIYes
  • HDMI Version2.1
  • HeadphoneYes
  • Height42.6 cm
  • Height with Stand47.3 cm
  • Key Feature 1A Powered by TiVo Smart TV provides the best entertainment experience
  • Key Feature 2Freely, the newest way to stream live and on demand TV, all in one place, for free
  • Operating SystemTIVO
  • Product Dimensions42.6cm x 71.5cm x 8.2cm
  • Product Range32 to 42 inch NanoCell HD Ready Televisions
  • Shipping Depth10.8 cm
  • Shipping Height48.5 cm
  • Shipping Weight4.5 kg
  • Shipping Width71.5 cm
  • Smart TVYes
  • Speakers2x8W
  • Standard Refresh Rate60hz
  • TV ServicesFreely
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes - 100 x 100
  • Vesa Mount Size100 x 100
  • Warranty Information*receipt of purchase must be kept to support any claim
  • Weight3.35 kg
  • Width71.5 cm
  • Width with Stand71.5 cm
  • Manufacturer Guarantee3 years
  • EAN5905683272759
Price Saving SAVE
Euronics
Key features include:
  • 32-inch (or 24-inch) screen size for a compact yet immersive viewing experience
  • High Dynamic Range (HDR) technology for vibrant colors and sharp contrast
  • Smart TV capabilities for easy access to streaming services and apps
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
  • Dolby Digital sound technology for crystal-clear audio
More Information
Manufacturer Sharp
GTIN 5905683272759
Model Number 1T-C32HE2245KB
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Number of HDMI Ports 3
USB Recording Yes
USB Yes
TV Services Freely
Width 71.5 cm
Width with Stand 71.5 cm
Weight 3.35 kg
Shipping Weight 4.5 kg
Shipping Height 48.5 cm
Shipping Width 71.5 cm
Shipping Depth 10.8 cm
Smart TV Yes
Speakers 2x8W
Standard Refresh Rate 60Hz
DLNA Certified Yes
Digital Tuner Yes
Depth 8.2 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED