Sharp 4T-C70GK4245KB 70" 4K UHD Frameless Tivo Smart TV
Available from 21st May 2026
Select Screen Size
65"
70"
  • Energy Rating: E
  • Aspect Ratio: 16:09
  • Backlight Technology: LED
  • Depth: 27.4 cm
  • Digital Tuner: Yes
  • Electronic Program Guide: Yes
  • Features: Freely, TiVo Smart TV, Compatible with streaming apps, Frameless Design,
  • HDMI: Yes
  • HDMI Version: 3x HDMI 2.1 (4K @ 60 Hz)
  • Headphone: Yes
  • Height: 95.2 cm
  • Key Feature 1: Freely
  • Key Feature 2: TiVo Smart TV
  • Key Feature 3: Compatible with streaming apps
  • Key Feature 4: Frameless Design
  • Maximum Resolution: 3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports: 3
  • Number of USB Ports: 2
  • Operating System: TIVO
  • Product Dimensions: 95.2cm x 155.6cm x 27.4cm
  • Product Range: 65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • Screen Size: 70 in
  • Screen Technology: 4KUHD
  • Shipping Depth: 16 cm
  • Shipping Height: 104.7 cm
  • Shipping Weight: 27.3 kg
  • Shipping Width: 170.5 cm
  • Smart TV: Yes
  • Speakers: 2 X 10W, Dolby Digital, Dolby Digital Plus, Dolby AC-4
  • Standard Refresh Rate: 60Hz
  • USB: Yes
  • VESA Mount Compatible: Yes 400 x 300
  • Warranty Information: consumer to keep receipt
  • Weight: 19.8 kg
  • Width: 155.6 cm
  • Wi-Fi: Yes
  • Wireless LAN: Yes
  • Manufacturer Guarantee: 3 years
Euronics
Key features:
- 70-inch 4K UHD display for an immersive viewing experience
- Frameless design for a sleek and modern look
- Tivo smart TV functionality for easy access to streaming services and live TV channels
- High-quality picture with vibrant colors and sharp details
- Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Manufacturer Sharp
Model Number 4T-C70GK4245KB
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Operating System TIVO
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 3
USB Yes
Width 155.6 cm
Wi-Fi Yes
Weight 19.8 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 27.3 kg
Shipping Height 104.7 cm
Shipping Width 170.5 cm
Shipping Depth 16 cm
Smart TV Yes
Screen Size 70 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 60Hz
Digital Tuner Yes
Depth 27.4 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Key Feature 2 TiVo Smart TV
Key Feature 1 Freely
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 4 Frameless Design
Electronic Program Guide Yes
Height 95.2 cm
HDMI Yes
Headphone Yes
Energy Rating E
Close