Sony K43S38BP.UKA 43" 4K HDR Google TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
43"
85"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth26.6 cm
  • Depth with Stand26.6 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate50/60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height62.9 cm
  • Height with Stand62.9 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro
  • Key Feature 2 X-Balanced Speaker
  • Key Feature 3 Google Assistant
  • Key Feature 4 Playstation Remote Play and Gaming Menu
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemAndroid
  • Power114 W
  • Product Dimensions62.9cm x 96.4cm x 26.6cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Screen Size43 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth14 cm
  • Shipping Height69.5 cm
  • Shipping Weight14 kg
  • Shipping Width107 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight9.9 kg
  • Width96.4 cm
  • Width with Stand96.4 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736168152
Free 5 Year Guarantee
Euronics
Key features include:
  • 4K resolution for crystal-clear visuals
  • High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
  • Google TV platform for easy access to a wide range of streaming services and apps
  • Smart remote with voice control for convenient navigation
  • Dolby Atmos support for immersive audio experience
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736168152
Model Number K43S38BP.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 114 W
RMS Output Power 10W + 10W
Operating System Android
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 96.4 cm
Width with Stand 96.4 cm
Wi-Fi Yes
Weight 9.9 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 14 kg
Shipping Height 69.5 cm
Shipping Width 107 cm
Shipping Depth 14 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 43 in
Screen Technology 4KUHD
Digital Tuner Yes
Depth 26.6 cm
Depth with Stand 26.6 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Key Feature 1 Triluminos Pro
Horizontal Viewing Angle 178
Height with Stand 62.9 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 3 Google Assistant
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
Height 62.9 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee