Sony K50S38B.UKA 50" 4K Bravia 3 4K HDR Google TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth26.7 cm
  • Depth with Stand26.7 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate50/60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.0 (x4)
  • Height71.4 cm
  • Height with Stand71.4 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro
  • Key Feature 2Unique X-Balanced Speaker
  • Key Feature 3Google Assistant
  • Key Feature 4Playstation Remote Play and Gaming Menu
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Operating SystemAndroid
  • Power145 W
  • Product Dimensions71.4cm x 111.9cm x 26.7cm
  • Product Range43 to 54 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Screen Size50 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth14.1 cm
  • Shipping Height78.2 cm
  • Shipping Weight17 kg
  • Shipping Width122.5 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Standard Refresh Rate50Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size200 x 200
  • Weight12.3 kg
  • Width111.9 cm
  • Width with Stand111.9 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736168015
Free 5 Year Guarantee
Euronics
Key features of this model include:
  • 50-inch screen size for immersive viewing experience
  • 4K resolution for crystal-clear picture quality
  • Bravia 3 technology for enhanced color and contrast
  • 4K HDR support for vibrant and lifelike images
  • Google TV platform for easy access to streaming services and apps
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736168015
Model Number K50S38B.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 145 W
RMS Output Power 10W + 10W
Operating System Android
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 111.9 cm
Width with Stand 111.9 cm
Wi-Fi Yes
Weight 12.3 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 17 kg
Shipping Height 78.2 cm
Shipping Width 122.5 cm
Shipping Depth 14.1 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 50 in
Screen Technology 4KUHD
Digital Tuner Yes
Depth 26.7 cm
Depth with Stand 26.7 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Key Feature 1 Triluminos Pro
Horizontal Viewing Angle 178
Height with Stand 71.4 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 3 Google Assistant
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
Height 71.4 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.0 (x4)
Vesa Mount Size 200 x 200
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee