Sony K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth33.4 cm
  • Depth with Stand33.4 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate50/60Hz
  • HDMIYes
  • HDMI Version2
  • Height78.4 cm
  • Height with Stand78.4 cm
  • Horizontal Viewing Angle178
  • Key Feature 1Triluminos Pro
  • Key Feature 2 Unique X-Balanced Speaker
  • Key Feature 3 Google Assistant
  • Key Feature 4 Playstation Remote Play and Gaming Menu
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemAndroid
  • Power213 W
  • Product Dimensions78.4cm x 123.3cm x 33.4cm
  • Product Range55 to 64 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size55 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth16 cm
  • Shipping Height84.2 cm
  • Shipping Weight23 kg
  • Shipping Width134.8 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • Weight16.3 kg
  • Width123.3 cm
  • Width with Stand123.3 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167926
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV is a top-of-the-line smart television that delivers stunning picture quality and seamless streaming capabilities. With its 4K resolution and High Dynamic Range (HDR) technology, this TV provides incredibly sharp and vibrant visuals, bringing your favorite movies, TV shows, and games to life like never before.
Featuring a sleek and modern design, the Sony K55S38B.UKA 55" 4K HDR Google TV will look great in any living room or entertainment space. Its slim bezels and slim profile give it a minimalist aesthetic that will complement any decor.
  • 55" 4K resolution display for incredibly sharp and detailed visuals
  • High Dynamic Range (HDR) technology for enhanced contrast and color accuracy
  • Google TV interface for easy access to streaming services and apps
  • Sleek and modern design with slim bezels and slim profile
  • Smart functionality for seamless integration with other smart devices
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167926
Model Number K55S38B.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 213 W
RMS Output Power 10W + 10W
Operating System Android
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 123.3 cm
Width with Stand 123.3 cm
Wi-Fi Yes
Weight 16.3 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 23 kg
Shipping Height 84.2 cm
Shipping Width 134.8 cm
Shipping Depth 16 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 55 in
Scan Format Progressive
Screen Technology 4KUHD
Digital Tuner Yes
Depth 33.4 cm
Depth with Stand 33.4 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Key Feature 1 Triluminos Pro
Horizontal Viewing Angle 178
Height with Stand 78.4 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 3 Google Assistant
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 50/60Hz
Height 78.4 cm
HDMI Yes
HDMI Version 2
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating F
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee