Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV
In Stock - Ready for delivery
View in Store
  • Booth Scotland
  • On Display
  • In Stock
Select Screen Size
55"
77"
  • Energy RatingF
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyOLED
  • BluetoothYes
  • Depth24.8 cm
  • DLNA CertifiedNo
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate120HZ
  • FeaturesBright OLED picture, Smart features, The screen is the speaker
  • HDMIYes
  • HeadphoneNo
  • Height73.2 cm
  • Key Feature 1Bright OLED picture
  • Key Feature 2Smart features
  • Key Feature 3The screen is the speaker
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4
  • Number of USB Ports2
  • Operating SystemGoogle
  • Product Dimensions73.2cm x 122.3cm x 24.8cm
  • Product Range55 to 64 inch OLED Full HD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W + 10W + 10W + 10W
  • Screen Size55 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth18 cm
  • Shipping Height84.1 cm
  • Shipping Weight24 kg
  • Shipping Width135.9 cm
  • Smart TVYes
  • SpeakersOn the BRAVIA 8, the screen is the speaker - just like a cinema screen!
  • Standard Refresh Rate100Hz
  • USBYes
  • VA & Streaming AppsAlexa, Google Assistant, Google Play Store, Siri
  • Weight18 kg
  • Width122.3 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736159785
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV delivers stunning picture quality and immersive sound for a truly cinematic viewing experience. With its OLED display technology, this TV produces deep blacks, vibrant colors, and incredible contrast for lifelike images.
Key features of the Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV include:
  • 4K resolution for crystal-clear detail and sharpness
  • OLED display technology for deep blacks and vibrant colors
  • High Dynamic Range (HDR) compatibility for enhanced contrast and brightness
  • Acoustic Surface Audio technology for immersive sound directly from the screen
  • Android TV platform for access to a wide range of apps and streaming services
  • Built-in Google Assistant for hands-free voice control
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736159785
Model Number K55XR80PU
Colour Black
Operating System Google
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Yes
TV Services BBC iPlayer / 4od / ITVX / Prime video / My5 / YouTube / UKTV Play / Disney+ / Spotify
Width 122.3 cm
Wi-Fi Yes
Weight 18 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 24 kg
Shipping Height 84.1 cm
Shipping Width 135.9 cm
Shipping Depth 18 cm
Smart TV Yes
Screen Size 55 in
Screen Technology 4KUHD
Standard Refresh Rate 100Hz
DLNA Certified No
Depth 24.8 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Smart features
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 120HZ
Height 73.2 cm
HDMI Yes
Headphone No
Close
Sony K55XR80PU  55" 4K OLED TV
Free 5 Year Guarantee
Sony K55XR80PU 55" 4K OLED TV