Experience stunning picture quality with the Sony K55XR8M25BP.UKA 55" BRAVIA 8 OLED TV. Featuring Triluminos Pro Max technology, this TV delivers vibrant colors and lifelike images that will enhance your viewing experience.
- Triluminos Pro Max technology for vibrant colors
- OLED display for deep blacks and bright whites
- X1 Ultimate processor for smooth motion and sharp detail
- Acoustic Surface Audio technology for immersive sound
- HDMI and USB ports for connectivity
- Built-in Wi-Fi and Bluetooth for streaming content
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736170353
Model Number K55XR8M25BP.UKA
Colour Black
Product Range 55 to 64 inch OLED 4K UHD Televisions
Product Dimensions 72.2cm x 122.4cm x 27.5cm
Power 334 W
RMS Output Power 15W + 15W + 10W + 10W
Operating System Android
Number of USB Ports 2
Number of HDMI Ports 4
USB Recording Yes
USB Yes
Type of Antenna Terrestrial & Satellite
VESA Mount Compatible Yes
Width 122.4 cm
Width with Stand 122.4 cm
Wi-Fi Yes
Weight 18.4 kg
Webcam Yes
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 24 kg
Shipping Height 83.7 cm
Shipping Width 136.3 cm
Shipping Depth 17.5 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Smart App Control Google Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
Scan Format Progressive
Screen Technology QD-OLED
Speakers Acoustic Surface Audio+ (Actuator x 2 / Subwoofer x 2)
Digital Tuner Yes
Depth 27.5 cm
Depth with Stand 27.5 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology OLED (QD-OLED)
Additional Information Game menu 2
Bluetooth Yes
Key Feature 2 Acoustic Surface Audio+ - Enjoy immersive sound
Key Feature 1 Triluminos Pro Max - Unmatched colour brilliance
Horizontal Viewing Angle 178
Height with Stand 72.2 cm
Maximum Resolution 3840 x 2160
Key Feature 4 Acoustic Centre Sync - Enhances dialogue clarity
Key Feature 3 Google Assistant - Seamlessly control your devices
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 100Hz
Height 72.2 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.1 (x2) / HDMI 2.0 (x2)
Vesa Mount Size 300 x 300
Close
Sony 55" BRAVIA 8 OLED TV with Triluminos Pro Max
Price Saving SAVE
Free 5 Year Guarantee