Sony K65S38B.UKA 65" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV
Available from 19th May 2026
Select Screen Size
50"
55"
65"
75"
  • Energy RatingE
  • Aspect Ratio16:09
  • Backlight TechnologyLED
  • BluetoothYes
  • Depth33.4 cm
  • Digital TunerYes
  • Electronic Program GuideYes
  • Enhanced Refresh Rate60Hz
  • FeaturesAI powered, Crystal Clear Dialogue, Google Assitant with Voice Control
  • HDMIYes
  • HDMI VersionHDMI 2.0 (x4)
  • Height90.9 cm
  • Key Feature 1AI powered
  • Key Feature 2Crystal Clear Dialogue
  • Key Feature 3Google Assitant with Voice Control
  • Maximum Resolution3840 x 2160
  • Number of HDMI Ports4.0
  • Number of USB Ports2.0
  • Operating SystemGoogle
  • Power238 W
  • Product Dimensions90.9cm x 145.2cm x 33.4cm
  • Product Range65 to 74 inch LED 4K UHD Televisions
  • RMS Output Power10W + 10W
  • Scan FormatProgressive
  • Screen Size65 in
  • Screen Technology4KUHD
  • Shipping Depth18.4 cm
  • Shipping Height95.8 cm
  • Shipping Weight31 kg
  • Shipping Width157.4 cm
  • Smart App ControlGoogle Assistant / Works with Alexa / Apple Homekit
  • Smart ConnectYes
  • Smart TVYes
  • SpeakersFull Range (Bass Reflex) Speaker x 2
  • Standard Refresh Rate50Hz (native)
  • Type of AntennaTerrestrial & Satellite
  • USBYes
  • USB RecordingYes
  • VESA Mount CompatibleYes
  • Vesa Mount Size300 x 300
  • Weight22.4 kg
  • Width145.2 cm
  • Width with Stand145.2 cm
  • Wi-FiYes
  • Wireless LANYes
  • Manufacturer Guarantee1 year
  • EAN4548736167834
Free 5 Year Guarantee
Euronics
The Sony K65S38B.UKA 65" 4K BRAVIA 3 LED HDR Google TV is a high-quality television that offers stunning picture quality and smart features for an immersive viewing experience.
Key features of the Sony K65S38B.UKA include:
  • 65" 4K display with HDR technology for vibrant colors and sharp contrast
  • Google TV platform for easy access to streaming services and apps
  • 3 LED backlighting for uniform brightness and energy efficiency
  • BRAVIA technology for enhanced picture quality and clarity
  • Sleek design with slim bezels for a modern look
  • Multiple HDMI and USB ports for connecting external devices
More Information
Manufacturer Sony (Uk) Ltd
GTIN 4548736167834
Model Number K65S38B.UKA
Product Type TV
Product Category Group CE
Colour Group Black
Colour Black
Power 238 W
RMS Output Power 10W + 10W
Operating System Google
Number of USB Ports 2.0
Number of HDMI Ports 4.0
USB Recording Yes
USB Yes
VESA Mount Compatible Yes
Width 145.2 cm
Width with Stand 145.2 cm
Wi-Fi Yes
Weight 22.4 kg
Wireless LAN Yes
Shipping Weight 31 kg
Shipping Height 95.8 cm
Shipping Width 157.4 cm
Shipping Depth 18.4 cm
Smart TV Yes
Smart Connect Yes
Screen Size 65 in
Scan Format Progressive
Screen Technology 4KUHD
Digital Tuner Yes
Depth 33.4 cm
Aspect Ratio 16:09
Backlight Technology LED
Bluetooth Yes
Key Feature 1 AI powered
Maximum Resolution 3840 x 2160
Electronic Program Guide Yes
Enhanced Refresh Rate 60Hz
Height 90.9 cm
HDMI Yes
HDMI Version HDMI 2.0 (x4)
Vesa Mount Size 300 x 300
Energy Rating E
Promotions Free 5 Year Guarantee
Close
Free 5 Year Guarantee